Šiais metais Vilniaus miesto jaunieji ugniagesiai ankščiausiai ir kruopščiausiai už visus pradėjo ruoštis akcijai „Prieš žolės deginimą“. O pasiruošimą pradėjo nuo to, kad paaukodami savo brangiausią mokslų atostogų laiką, balandžio 3 dieną jaunimas susirinko Vilniaus APGV trečioje komandoje, iš kur pajudėjo į Policijos departamentą, kur eksponuojama didžiausia, Vygando Kurkulio surinkta, Lietuvos visų laikų ugniagesių 63 šalmų kolekcija. Iš visu eksponuojamų šalmų vienbalsiai buvo pripažinta, kad akcijai prieš žolės deginimą geriausiai tinka Lietuvos jaunųjų ugniagesių sąjungos šalmas.
Tuo pačiu, vaikai susipažino su sovietinės priespaudos meto pavasarinių atvirukų ekspozicija ir prieškario laikotarpio policijos technika ir apranga. Neišdildomą įspūdį jauniesiems ugniagesiams paliko moksleivių piešinių ekspozicija saugaus eismo tema. Kiekvienas jaunasis ugniagesys išrinko jam patikusį piešinį, pagal temos atskleidimą bei originalumą ir atlikimo techniką. Visos ekspozicijos lygis buvo įvertintas aukščiausiu balu.
Maloniai padėkoję šio susitikimo gidei Rasai Bataitytei ir palikę atsiminimui Lietuvos Jaunųjų ugniagesių sąjungos suvenyrus, jaunieji ugniagesiai pasuko link Pavilnio regioninio parko, kur įsikūrusi Jaunųjų gamtininkų stotis. Išvykos tikslas labai paprastas: daugiau sužinoti apie miškų gaisrus ir jų žalą gamtai.
Prisėdę prie pietų stalo, vaikai aktyviai diskutavo apie tai, kokių galima dar imtis veiksmų, kad užkirsti kelią žolės deginimui.
Taip baigėsi pirmoji pasiruošimo akcijai „Prieš žolės deginimą“ diena.
Balandžio 4 d. nuo pat ryto jaunimas buriavosi 3-osios komandos kieme. Išanalizavę pirmąją dieną gautą informaciją, supratome, jog vien žinojimo, kad žolės deginimas yra negerai, maža – reikia imtis konkrečių veiksmų, o tiksliau, gilinti savo teorines žinias ir praktinius įgūdžius apie tai, kaip užkirsti kelią šiam nusikaltimui.
Tą dieną jau buvo tiesiogiai kreiptasi į kitą tiesiogiai už gaisrų gesinimą atsakingą instituciją – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą (PAGD). Šio departamento atstovas, mūsų organizacijos geras bičiulis, mielai atvyko į susitikimą su jaunaisiais ugniagesiais tam, kad suteiktų jiems teorinių žinių apie žolės gesinimą. Tuo pačiu jis paaiškino, kaip galima bausti padegėjus.
Kas paprastai būna po teorijos? Teisingai, praktika! Šiuo klausimu užsiėmė 3-osios komandos ugniagesiai gelbėtojai Robertas ir Ričardas, kurie jauniesiems bendražygiams papasakojo apie tai, kokie būna žolės gaisrai, iki kokio dydžio jie išsiplečia laiku negesinami, kokius padaro nuostolius, o svarbiausia, iš savo patirties papasakojo, su kokiais sunkumais jie susiduria gesindami tokius gaisrus (pvz. nėra galimybės privažiuot technikai, vandens trūkumas, dideli plotai, greitas gaisro plitimas). Vėliau ugniagesiai pademonstravo visą įrangą, kuri naudojama žolei gesinti, ir nors lauke dar buvo sniegas, jaunieji ugniagesiai tobulino savo įgūdžius dirbdami su „ugnies plaktuvais“, mokėsi gesinimo technikos ir taktikos. Taip pat sužinojo, kokiomis priemonėmis galima gesinti žolę, kai nėra specialios įrangos.
Po antrosios dienos jaunimas vėl susimąstė: „mes jauni ir mūsų mažai, o Lietuva didelė ir gaisrų kyla daug. Bet juk galima aktyviai dalyvauti akcijose, kurias organizuoja mūsų vyresni kolegos!“. Taikant Lankasterio metodiką, labai greitai plistų žinios apie žolės deginimą visuomenėje, ypač tarp bendraamžių.
Saulėtą balandžio 12-osios dieną Vilniuje, „Europos“ aikštėje susirinko gausus „Jaunųjų ugniagesių“ bei „Miško bičiulių“ būrys. Linksmai nusiteikę, pasipuošę savo spalvinga atributika-ryškiaspalvėmis liemenėmis, jaunimas aktyviai ragino miesto gyventojus prisidėti prie akcijos „Nedegink žolės, saugok gamtą ir save“.
Pavasarį – tai opiausia problema. Degant žolei, milžiniškus nuostolius patiria ir gamta, ir žmogus. Jaunieji ugnegesiai ne tik dalino praeiviams informacines skrajutes, bet ir ragino susimąstyti, nedaryti žalos gamtai.
Koncertiniame renginyje Europos aikštėje taip pat dalyvavo VRM reprezentacinis pučiamųjų orkestras, miškininkų folkloro ansamblis „Nalšia“. Buvo demonstruojama Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ir Generalinės miškų urėdijos mažoji gaisrų gesinimo technika.