Jau antrus metus iš eilės Lietuvos jaunųjų ugniagesių sąjunga (toliau – LJUS) kviečia vaikus įdomiai ir turiningai praleisti laiką vasaros stovykloje “Jaunasis gelbėtojas” Valčiūnuose. Tai ne tik į poilsį, bet ir į vaikų interaktyvią veiklą orientuota stovykla.
Šiais metais stovykloje vyko dvi pamainos. Stovyklos programa buvo sudaryta tokiu principu, kad per palyginus neilgą laiko tarpą vaikai gautų kuo daugiau teorinių žinių bei praktinių įgūdžių saugaus elgesio srityje. Pasak pačių vaikų – tai tikrojo savarankiškumo mokykla. Juk kai kurie iš stovyklautojų ne tik pirmą kartą gyvenime dalyvavo stovykloje, bet ir pirmą sykį visą savaitę, esant įvairioms oro sąlygoms, gyveno žaliame gamtos prieglobstyje, palapinėse, mokėsi taisyklingai bei saugiai įrengti laužavietę, susipažino su ugniagesybos sporto pagrindais.
Jau pačiame stovyklos pavadinime “Jaunasis gelbėtojas” slypi žodis “gelbėti”. Tad jaunieji gelbėtojai susipažino su pirmos medicininės pagalbos teikimo principais. Čia užsiėmimų metu jiems aktyviai talkino “Raudonojo Kryžiaus” draugijos savanoriai.
Tikra atrakcija tapo ugnies židinio gesinimas pirminėmis gesinimo priemonėmis – gesintuvais ir nedegiuoju audeklu. Po tokių užsiėmimų stovyklos dalyviai išdidžiai gyrėsi: “Mes mokame valdyti ugnį!”
Esant šiltiems orams valstybinė priešgaisrinė tarnyba organizavo narų-gelbėtojų užsiėmimą prie Salotės ežero, kurį pravedė Vilniaus APGV 1-osios komandos narai Valerijus Žilinskas ir Vladislav Kovrižkin. Šio pasirodymo metu vaikai ne tik įgijo žinių apie saugų elgesį vandenyje, apie tai, kaip išgelbėti skęstantį žmogų, bet ir turėjo galimybę pajusti vandens gelbėjimo technikos galimybes.
Labai tikroviškai atrodė stovyklos vadovų iniciatyva organizuotos orientavimosi teritorijoje varžybos. Čia prireikė greičio, pastabumo ir plano braižymo įgūdžių. Mat reikėjo surasti ne tik surežisuotos katastrofos vietą, bet ir suteikti nukentėjusiesiems pirmąją medicininę pagalbą.
Po alpinizmo pagrindų pamokėlių, kurias labai profesionaliai vedė Vilniaus APGV 3-osios komandos viršininkas Dalius Kuliešius, vaikai patys sau atrado, jog virvė – tai ne vien tik būtinas alpinizmo atributas, ne vien tik žaidimų įrankis, bet ir gyvybės išgelbėjimo priemonė.
Pertraukėlėse tarp teminių užsiėmimų su gaisrinėmis žarnomis, su vandens motopompa, stovyklautojai savo judrumą, greitį galėjo išbandyti ir sportinių žaidimų bei estafečių metu. Vakarais – meninių valandėlių metu – jie piešė, dainavo, improvizavo pantomimos konkursuose, bendravo prie laužo.
Kaip atrodo pirminės gesinimo priemonės yra matęs beveik kiekvienas, bet tikrai nedaugelis žino kur ir kaip jos yra gaminamos. Todėl didelį susidomėjimą vaikų tarpe sukėlė išvyka į įmonę „Iksados GTC“. Čia vaikai matė visą priešgaisrinės technikos gamybos procesą, išbandė ką tik pagamintus gesintuvus, apžiūrėjo naujai komplektuojamus gaisrinius automobilius.
Būrių drausmę, organizuotumą labai padėjo palaikyti ir rikiuotės pratimai. Jų metu vaikai pasijusdavo beveik kaip tikrieji pareigūnai.
Stovyklos dienotvarkėje buvo tikrai daug iššūkių įvairaus pobūdžio vaikų smalsumui patenkinti. Todėl jaunieji gelbėtojai po turiningų užsiėmimų su dideliu apetitu suvalgydavo ne tik sočius pietus, bet spėjo išragauti ir ugniagesių-gelbėtojų blynų skonį.
Savaitė praėjo nepastebimai greitai. Vaikai ir stebėjosi įgytų žinių bei praktinių įgūdžių gausa, ir apgailestavo, kad stovyklos laikotarpis prabėgo akimirksniu…
Stovyklos organizavimo programa pasitvirtino. Jos organizavimas pareikalavo daug profesionalumo, kantrybės, drąsos, pedagoginių žinių ir pasiaukojimo iš stovyklos organizatorių. Suaugusiems vadovams labai aktyviai talkino ir jaunieji LJUS lyderiai.
Stovyklos uždarymo metu, skambant LJUS himnui, lyg tikrieji ugniagesiai-gelbėtojai išsirikiavo jaunųjų gelbėtojų būriai. Tėveliams jie pristatė savo parengtą programą, pagrįstą per savaitę stovykloje įgytomis žiniomis.
Stovykloje buvo gausu visko: gerų emocijų, naujų pojūčių, įdomių pažinčių, žaidimų metu įgytų gyvenime naudingų žinių, bet svarbiausia, kad buvo pasiektas pagrindinis stovyklos organizatorių tikslas – vaikai išmoko būti saugesni ir nepasimesti ekstremalių situacijų metu.